Warning: array_intersect(): Expected parameter 2 to be an array, null given in /home/oliwia/domains/the-ollie.com/public_html/wp-content/plugins/page-or-post-clone/page-or-post-clone.php on line 123
Rekiny wielorybie w Oslob na Filipinach - jak tam jest naprawdę? - Oliwia Papatanasis | The Ollie

Wpisz to, czego szukasz

Rekiny wielorybie w Oslob na Filipinach – jak tam jest naprawdę?

Udostępnij

Rekiny wielorybie to piękne stworzenia, nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie zobaczyć je na żywo. Ponieważ są nazywane łagodnymi olbrzymami można z nimi nawet pływać, wrażenia faktycznie bezcenne. Ale skoro o cenie mowa, ile warte jest życie tego gatunku? Czy w niektórych miejscach nie nadużywa się zdrowia tych zwierząt i naszego zaufania dla chęci szybkiego i wygodnego zysku? Kiedy planowałam swój wyjazd na Filipiny chciałam spotkać te wielkie ryby, Oslob wydawało się najbardziej znane, jednak od lat budziło kontrowersje. Po zbadaniu tematu okazało się, że wprowadzono tam zmiany i wszystko odbywa się już – podobno – tak jak powinno, postanowiłam to sprawdzić.

Rekin wielorybi

Ponieważ wysiedliśmy z autobusu i skierowaliśmy się od razu do punktu, w którym można było wypożyczyć płetwy i zapłacić za wejście na łódź nie zauważyliśmy tego co się dzieje na plaży. A plaża pełna turystów, dosłownie pełna, przemiał, jedni wsiadają, drudzy wysiadają. Kiedy nas tam zaprowadzono kończyło się szkolenie i nas szybko tylko douczono co wolno, czego nie, pokazano to samo na papierze i kazano podpisać. OK. Nie wolno dotykać rekinów, nie wolno karmić rekinów… gdyby nie ten spęd turystów wydawać by się mogło, że rekiny wielorybie traktowane są w Oslob w należyty sposób. Wsiedliśmy do łodzi i co się okazało?

Oslob whale shark

Jak działa Oslob na Filipinach?

Postaram się to podsumować w punktach, zgodnie z tym co było zarzucane temu miejscu.

Ludzie dotykają rekinów wielorybich

Osobiście nie widziałam takiej sytuacji, jednak jeśli do wody trafia sporo osób, a 98% z nich to ludzie niepotrafiący pływać, panicznie machający rękoma i wbici w kamizelki ratunkowe, ciężko się w tym wszystkim połapać. Faktycznie, zgodnie z tym co powiedziano na szkoleniu widać było osoby, które przyglądały się działaniom turystów, ponoć byli to niezależni obserwatorzy. Nie widziałam, by na coś reagowali, być może nie było na co. Turyści wyprawiali cuda pozując do zdjęć i wpadając na siebie i na łodzie, wydaje mi się, że momentami byli za blisko rekinów, bo jednak jedno poruszenie ogona tego pięknego stwora i jest on pięc metrów dalej, czasami cięzko ocenić sytuację, sama musiałam się pare razy szybko ewakuować. Osoby obsługujące łodzie starają się pomagać turystom, a nawet ich fotografują i pokazują gdzie i kiedy powinni być. (trochę widać to na filmiku niżej)

rekin wielorybi

Oslob Filipiny

Rekiny wielorybie są dokarmiane

I tu duży zgrzyt. Owszem, na szkoleniu i w internecie pisze się o tym, że jest zakaz dokarmiania tych wielkich ryb, jednak jak się okazuje dotyczy on tylko turystów, bo miejscowi z łodzi rzucają rekinom jedzenie, a te chętnie płyną jego śladem. Jest to kontrowersyjne ponieważ mówi się, że zaburza naturalne zwyczaje tych zwierząt, które pokonują ogromne odległości w poszukiwaniu planktonu, a w tym wypadku, z wygody, pozostają w jednym miejscu. W dodatku pokarm, który dostają – zdaje się, że kryl – nie dostarcza im odpowiedniej ilości składników odżywczych. Rekiny wielorybie dorastają w normalnych warunkach do czterech, dwunastu metrów i żyją koło siedemdziesięciu lat. Podobno poprzez zmiany zachowania wywołane przez ludzi ich prawidłowy rozwój nie jest możliwy. Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć szczegołowych informacji na ten temat, ale są prowadzone badania (tutaj), podobno ciężko na razie ocenić skutki takich zmian w zachowaniu rekinów wielorybich, ale najprawdopodobniej wpłynie ono negatywnie na ich naturalną migrację oraz rozrodczość.

Łodzie motorowe kaleczą rekiny

Nie zauważyłam tam żadnych łodzi napędzanych silnikami motorowymi. Faktycznie można znaleźć trochę zdjęć z pokaleczonymi rekinami wielorybimi, ponieważ żerują przy powierzchni wody możliwe, że czasem są poszkodowane przez łodzie rybaków. W Oslob jednak nie zauważyłam, by używano takich łodzi, ale być może rekiny są kaleczone podczas przypływania niemal do samego brzegu wyspy. Ciężko ocenić. Skoro jednak jesteśmy przy skórze tych pięknych ryb chciałam tylko wspomnieć, że może ona mieć nawet dziesięć centymetrów grubości, rekiny wielorybie są niesamowite!

Oslob Filipiny

Jakie jest moje zdanie na temat Oslob?

Jestem ogromnie zawiedziona, najbardziej chyba swoją naiwnością. A także odrobinę tym, że nikt dokładnie nie opisał, nim wyjechałam, jak wygląda pływanie z rekinami wielorybami w Oslob. Filmiki i zdjęcia stamtąd nie odbiegały jakoś szczególnie od tych z innych miejsc, a ciężko ocenić sytuację widząc parę osób w wodzie koło rekina, a poza tym nic więcej. A w Oslob to nie jest zabranie się na łódeczkę z miejscowym czy z rybakiem i szukanie rekinów na pełnym morzu, próba wejścia do wody jeśli jakiś zatrzyma się przy łodzi na dłużej. To jakaś nierealna sytuacja, w której łódki pływają w dwóch rzędach zaraz koło brzegu, a wielkie ryby przyzwczajone do dokarmiania przypływają codziennie na posiłek krążąc wśród turystów i szukając łodzi z wiaderkiem wypełnionym resztkami krewetek i nie wiem czym jeszcze. Nie tak powinno to działać.

Rozumiem sytuację, w której rybacy w okolicach Papui rzucają resztki ryb do wody podczas połowów, by towarzyszyły im rekiny wielorybie, bo jak wierzą, przyniosą one szczeście. Rozumiem ten związek między człowiekiem i wolnym zwierzęciem, nie rozumiem cyrku z załatwieniem czegoś, czego turysta chce, tak, żeby było podane jak na tacy. Po co ma się trudzić, po co ryzykować, że nie spotka, przecież można mu to załatwić, podetknąć pod nos. Tak nie powinno to wyglądać. To co się dzieje w Oslob ciężko nazwać odpowiedzialną turystyką.

Oczywiście może się wydawać, że jest tu mały zgrzyt, pływanie w Oslob jest wedug mnie złym pomysłem, ale załączam tu zdjęcia pięknych rekinów wielorybich. Rzeczywiście ciężko się nimi nie zachwycić i nie do nich chcę Was zniechęcić. Są inne miejsca, w których można się z nimi spotkać, na innych zasadach. Na Filipinach choćby w Donsol, nie słyszałam w związku z nim o kontrowersjach opisanych wyżej, albo koło Pamilacan niedaleko wyspy Bohol. Na pewno jeszcze wybiorę się na spotkanie z tymi pięknymi zwierzętami, jednak tym razem sprawdzę najpierw wybrane miejsce na milion sposobów. I proszę Was informujmy się o tego typu miejscach, by dokonywać mądrzejszych wyborów. Bo ten długo będzie mi się odbijał czkawką. Mam nauczkę i będę bardziej ostrożna na przyszłość. Ale szkoda, że musiałam sprawdzić to na własnej – czy też rekiniej – skórze.

kontrowersyjny Oslob, Filipiny

Oslob Filipiny

Na podobne tematy pisali:

  • Łukasz Kędzierski O jeżdżeniu na słoniach i tym jak są okrutnie do niej uczone
  • Kropki na Mapie O “świątyni” tygrysów, która już na szczęście została zamknięta po kilku inspekcjach
  • Post Turysta Czyli kopalnia tekstów o odpowiedzialnej turystyce
  • Przedeptane Zwierzęta w turystyce. Lista nieetycznych atrakcji.

kontrowersyjny Oslob, Filipiny

Oslob Filipiny


Oslob Filipiny

Tagi

Może polubisz i to:

32 komentarze

 1. czoper 11 marca 2016

  Ważny tekst i ważny głos o odpowiedzialnej turystyce.
  Z czasem dojrzałem do tego, że zwyczajne “zobaczyć zwierzę” nie wystarczy – ważne jest “zobaczyć zwierzę w jego naturalnym środowisku”, a w tym przypadku – rekin wielorybi przyzwyczajony do bycia karmionym z łódki – to już nie to samo.
  Zdjęcia piękne, jak zwykle zresztą 🙂 Dzięki nim mogę przez chwilę chociaż sobie te rekiny pooglądać, bo (właśnie z wymienionych przez Ciebie powodów) na nurkowanie z nimi w takim miejscu bym się chyba nie zdecydował..

  Odpowiedz
  1. The Ollie 12 marca 2016

   “Zobaczyć zwierzę w jego naturalnym środowisku” i tu ująłeś to co jest najważniejsze. A niestety świat jest tak skonstruowany, że musimy sami dokładnie sprawdzać co i jak działa i nie moża liczyć na dobrą wolę ludzi. Snorkelingu czy nurkowania z rekinami wielorybimi można na szczęście spróbować też w inych miejscach, tam, gdzie odbywa się to w bardziej naturalny sposób i jesteśmy gośćmi w świecie rekinów, a nie zmieniamy ich rzeczwistości tak jak nam pasuje.

   Odpowiedz
 2. Karolina 12 marca 2016

  Rewelacyjne zdjęcia! Tekst piękny i ważny – cieszę się, że coraz więcej osób pisze o etycznym podróżowaniu i poszanowaniu zwierząt. Czekam na więcej!

  Odpowiedz
 3. NAKRĘCENI.IN 12 marca 2016

  Super, że napisałaś ten tekst, z punktu widzenia osoby, która tam była i widziała jak to wygląda. Naprawdę wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i będąc na Cebu jest to oczywista atrakcja, polecana przez wszystkich. Nam się coś wydała podejrzana ta gwarancja zobaczenia rekinów wielorybich, zaczęliśmy drążyć temat i dzień przed zdecydowaliśmy, że nie jedziemy. Wspomnieliśmy nawet na tym u nas na blogu http://nakreceni.in/o-tym-jak-nie-nurkowalismy-z-rekinami-wielorybimi/ , ale im więcej takich relacji tym lepiej. A kiedyś sami wybraliśmy się do sanktuarium słoni w Indonezji, skuszeni pozytywnymi relacjami choćby na Trip Advisorze i oczywiście nigdy byśmy tego nie powtórzyli.
  PS.: A ostatecznie z rekinami pływaliśmy później, już bardziej na dziko, na Donsol. Fajnie gonić za marzeniem.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 4. Ewa 12 marca 2016

  Też uważam, że należy pisać o takich rzeczach, sama całkiem niedawno pisałam o dokarmianiu małp w kenijskich hotelach i czemu nie należy tego robić. Faktycznie patrząc na Twoje piękne zdjęcia ma się rozdźwięk pomiędzy tym, co widać, a tym co piszesz (innymi słowy zdjęcia mówią mi, że też tam chcę 😉 ). Ale zastanawia mnie bardziej coś innego – skoro dokarmianie rekinów jest złe, bo w jakimś stopniu zaburza ich rozwój, czemu nie masz nic przeciwko dokarmianiu rekinów przez rybaków z Papui. Chodzi o cel, że tam karmi się je dla szczęścia a tu dla turystów? Czy o coś innego? Pytam jako zupełny laik w tej kwestii. Inna rzecz, że sama do miejsc typu zoo czy delfinarium raczej się nie wybiorę bo jeśli podglądać zwierzęta to nieinwazyjnie w ich naturalnym środowisku…

  Odpowiedz
  1. The Ollie 12 marca 2016

   Ewa dzięki za komentarz i pytanie! W Papui rybacy czasem spotykają rekiny wielorybie, czasem nie, zapewne są to różne osobniki, bo ryby te mają dość spore terytoria, po których się poruszają, więc nazwałabym to przypadkowymi spotkaniami. W Oslob niektóre osobniki podobno zostają nawet na rok, a zamiast szukać pożywienia samodzielnie dostają ogromne ilości krylu wrzucanego do wody, serio, całe wiadra, codziennie. Więc mamy tutaj porównanie czegoś co się dzieje od pokoleń i nie słyszałam dotąd by szkodziło – bo jest drobnym zjawiskiem, pewnym rodzajem koegzystencji człowieka ze zwierzęciem – z czymś co jest dużym przedsięwzięciem zorganizowanym pod turystów i wpływającym na życie rekinów wielorybich. Mam nadzieję, że udało mi się jakoś to wytłumaczyć 😉

   Odpowiedz
   1. Ewa 12 marca 2016

    Tak, teraz rozumiem. Myślałam, jak przywołałaś przykład rybaków, że ma to może podobną skalę (dlatego napisałam, że jestem laikiem w temacie). Przy okazji, mamy teraz sezon na rekiny wielorybie w Kenii ale nie udało mi się zobaczyć żadnego – ale tu nie są one specjalnie zanęcane. Jak się danego dnia wypatrzy z łodzi czy przy nurkowaniu to ma się po prostu szczęście. Ja na razie nie mam 🙁

    Odpowiedz
 5. Agnieszka Żuk 12 marca 2016

  Czy ktos pływał na Pamilacan i mógłby napisać, jak było?

  Odpowiedz
  1. the-Ollie 12 marca 2016

   Agnieszko ktoś mi o tym kiedyś pisał, jak wrócę do domu postaram się znaleźć i Ci przekazać 🙂

   Odpowiedz
  2. the-Ollie 13 marca 2016

   Poszło na priv 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  3. Łukasz Kędzierski 13 marca 2016

   Nie wiem czy to kwestia odpowiedniej pory, lecz nikt obecnie na Pamilacanie nie oferuje oglądania rekinów, za to delfiny jak najbardziej i bardzo polecam – zajrzyj do mnie na bloga jest tak kilka słów o delfinach na Pamilacanie

   Odpowiedz
  4. the-Ollie 13 marca 2016

   🙂

   Odpowiedz
 6. Kinga Bielejec 13 marca 2016

  Na pewno przyda mi się ten post – za 2 tyg będę w tamtych rejonach i może faktycznie daruję sobie tę wątpliwą atrakcję turystyczną (choć zdjęcia są cudowne).

  Odpowiedz
  1. the-Ollie 13 marca 2016

   Kinga może Pamilacan lub Donsol? Albo delfiny koło Palawan? 🙂 Daj znać jak się zdecydujesz, które miejsca odwiedzisz, jestem ciekawa 🙂

   Odpowiedz
  2. Kinga Bielejec 13 marca 2016

   Pewnie! Dziękuję za rady, myślę, że zdecydujemy się na Pamilacan 😉

   Odpowiedz
 7. 101countriesbefore50 13 marca 2016

  Mieliśmy tam okazje być jakieś 3 lata temu i wtedy jeszcze takich tłumów nie było… Ale faktycznie było tak jak piszesz, rekiny dokarmiane, panowie z łodzi zupełnie nie zwracali uwagi na ich bezpieczeństwo, itd. Niestety dla nich to czysty biznes i obawiamy się, że niewiele się raczej zmieni. Samo wrażenie pływania z rekinami niesamowite 🙂

  Odpowiedz
 8. Agnieszka Szwed 13 marca 2016

  Zdjęcia wspaniałe. Same zwierzęta tym bardziej. Szkoda tylko, że w taki sposób się to wszystko odbywa :/Niestety coraz ciężej znaleźć miejsca, w których nie chodzi przede wszystkim o biznes 🙁

  Odpowiedz
 9. Monika Marcinkowska 13 marca 2016

  Ano… ludzie w wodzie nie umiejący pływać. Dla mnie to jeden z największych problemów współczesnej turystyki – że się przekonuje turystów, że oni mogą wszędzie, a jeśli nie mogą to im się schody zbuduje, albo dowiezie – o ile lepiej dla środowiska byłoby lepiej, gdyby ci, którzy nie umieją się nie pchali?
  Prowadziłam kiedyś rozmowę z facetem, który się wybierał na nurkowanie i nie widział nic złego w tym, że nie umie pływać… ehh…

  Odpowiedz
 10. Łukasz Kędzierski 13 marca 2016

  Dla mnie to dłuższy temat, abym mógł skomentować Twój wpis – na pewno pojawi się i u mnie, bo temat nie jest łatwy i jednoznaczny – trochę mam podobnych obserwacji jak również kilka dodatkowych o których rozmawiałem z pracownikami. Wydaje mi się, że jak zwykle prawda leży po środku 🙂

  Odpowiedz
  1. the-Ollie 13 marca 2016

   Widziałam wpisy, które przedstawiały też sytuację z punktu widzenia miejscowych. Jednak jeżeli są miejsca, gdzie można zorganizować to inaczej, to uważam, że i w Oslob powinno tak być. Ale faktycznie temat jest duuuży i długo się zastanawiałam jak bardzo wchodzić w szczegóły, uznałam jednak, że wystarczy bardziej okrojona wersja, by ktoś zechciał się zainteresować tematem, poszperać i podjąć słuszną decyzję.

   Odpowiedz
 11. W Swoim Żywiole 13 marca 2016

  Od jakiegoś czasu zawsze sprawdzam w internecie informacje na temat atrakcji obracających się wokół zwierząt zanim z tych atrakcji skorzystam. Dlatego między innymi rekiny w Oslob sobie podarowałam, chociaż z żalem.

  Odpowiedz
  1. the-Ollie 13 marca 2016

   Ja tam dotarłam chociaż sprawdzałam, interweniowano, miały być wprowadzone zmiany. A jak się skończyło opisałam na blogu…

   Odpowiedz
 12. Travelling Milady 13 marca 2016

  Smutne, że dla wielu ludzi pieniądze to taka wartość, że wszystko inne traci znaczenie. Rekiny fascynują mnie od dzieciństwa. Niesamowite stworzenia. O takich sprawach trzeba pisać.Nadzieja w rosnącej świadomości.

  Odpowiedz
 13. Tu Bywalcy 24 marca 2016

  Rozumiem chęć zobaczenie zwierzęcia na żywo ale niestety trapi mnie od lat, to czy ja spełniając swoje marzenia nie szkodzę. Żal mi tych wszystkich tygrysów, słoni czy delfinów. Raczej unikam takich miejsc i nie specjalnie się tym zachwycam. Nie podoba mi się to w którą stronę pędzi świat. I, że dla pieniędzy nie patrzy się na konsekwencje.

  Odpowiedz
 14. Anita Skowera 24 marca 2016

  Świetny post! Trochę wstyd mi się przyznać do tego, że i ja byłam w Oslob i pływałam tam z rekinami wielorybimi. Nie do końca miałam wtedy świadomość tego, że wyrządzam im swoim zachowaniem krzywdę 🙁 Gdyby nie ja, Ty i cała reszta, która tam była i zapewne będzie, ich życie wyglądałoby nieco inaczej…

  Odpowiedz
 15. Anna 24 marca 2016

  Ja tam niestety nie dotarlam bo byl sztorm i ferries z Bohol nie dzialaly, plus mialam dengue fever 🙁

  Odpowiedz
  1. The Ollie 24 marca 2016

   Oj no to może jednak stety, mogłabyś być bardzo zawiedziona po dotarciu do Oslob 🙁

   Odpowiedz
 16. Romantic Vagabonds 25 marca 2016

  Niesamowite kolosy! Zawsze bardzo się fascynowaliśmy rekinami więc bardzo ciekawy wpis z naszego punktu widzenia. Bardzo też spodobało nam się podejście do jakby nie patrzeć ciężkiego tematu. Oby więcej takich wartościowych wpisów!

  Odpowiedz
 17. kami 29 marca 2016

  więcej takich tekstów powinno być! W ogóle ostatnio widze coraz częśćiej tematykę traktowania zwierząt jako zabawek ku uciesze turystów i bardzo dobrze, bo pewnie wiele osób nawet sobie nie zdaje sprawy jak te zwierzęta są traktowane. Niestety raczej nie da się zupełnie wyeliminować tego problemu, ale dzięki tekstom jak Twój może coraz więcej osób będzie świadomie do tej tematyki podchodziło!

  Odpowiedz
 18. Anna Kien 6 maja 2017

  Mam dokładnie takie same odczucia, rekiny przepiękne i dostojne, ale Oslob, to cyrk … Następnym razem wybiorę lepsze miejsce na pływanie z rekinami.

  Odpowiedz
  1. The Ollie 6 maja 2017

   Hej Aniu! Dziękuję za głos w dyskusji!

   Odpowiedz
 19. Anna Kien 6 maja 2017

  Mam dokładnie takie same odczucia, rekiny przepiękne i dostojne, ale
  Oslob, to cyrk … Następnym razem wybiorę lepsze miejsce na pływanie z
  rekinami

  Odpowiedz

Zostaw komentarz!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ta strona korzysta z ciasteczek, więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. - zobacz

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close