Warning: array_intersect(): Expected parameter 2 to be an array, null given in /home/oliwia/domains/the-ollie.com/public_html/wp-content/plugins/page-or-post-clone/page-or-post-clone.php on line 123
Półwysep Falsterbo - plaże, przyroda, kolorowe domki oraz kurort Skanör - Oliwia Papatanasis | The Ollie

Wpisz to, czego szukasz

Tags: ,

Półwysep Falsterbo – plaże, przyroda, kolorowe domki oraz kurort Skanör

Udostępnij

Żeby nie było, że Szwecja i Skania to tylko mroczne, mgliste i kryminalne klimaty, chciałam pokazać urocze Falsterbo. Pewnie nie raz widzieliście kolorowe domki kąpielowe zaraz przy piaszczystej plaży, właśnie tam możecie takie znaleźć. A także chill i myślę, że jedne z piękniejszych plaż nad Bałtykiem. Szczerze mowiąc, gdy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia z Falsterbo, lekko nie dowierzałam, że taki piasek i taka woda, mogą znajdować się nad “naszym”, zimnym morzem. Nawet jesienią, w pełnym słońcu, czuło sie klimat luzu i wakacji.

Na skróty:

Półwysep Falsterbro i Skanor

Półwysep Falsterbo i Skanor

Półwysep Falsterbro i Skanor

Półwysep Falsterbo i Skanor

Półwysep Falsterbro i Skanor

Półwysep Falsterbo i plaże

Półwysep Falsterbo

Niestety miałyśmy bardzo ograniczony czas w tym miejscu, żaluję i z przyjemnością tu wrócę na dłuższy chill i szwendanie. Zahaczę wtedy też o Ljunghusen, gdzie znajdują się białe domki kąpielowe, położone wśród kęp wrzosów i piasku. Dlatego wpis ten będzie bardziej zdjęciowy, pozostawiam go i dla siebie, niczym zakładkę, zaznaczam ku pamięci, gdzie chcę wrócić. Falsterbo znajduje się jedynie około 30 kilometrów od Malmö, więc myślę, że uda się spędzić tam nieco więcej czasu bez problemu, podczas kolejnych odwiedzin w Szwecji!

Półwysep Falsterbro i Skanor

Półwysep Falsterbo i kolorowe domki plażowe

Półwysep Falsterbro i Skanor

plażowanie w Falsterbo

Skanör, plaża i kurort

Na półwyspie Falsterbonäset – oprócz pięknych, czasem dzikich plaż i dużej ilości uspokajającej natury – znajduje się rónież mały, przyjemy kurort Skanör. A właściwie jest on częścią Skanör med Falsterbo, która składa się ze Skanor właśnie i tytułowego Falsterbo.

Granicę pomiędzy nimi stanowi znajdujący się pod szczególną ochroną tzw. tångvall, rodzaj wału zbudowanego z wielu warstw wysuszonej trawy, wodorostów i umocnionego darnią.

Oprócz tångvall w Skanör znajdziecie stary młyn, latarnię morską, średniowieczny kościół luterański, muzeum Foteviken, port, Skanörs borg. I oczywiście sporo knajpek z pysznym jedzeniem. Są też trzy rezerwaty przyrody, Flommen, Skanörs ljung i Måkläppen, o którym nieco więcej niżej.

Odcinek plaży w Skanör, zwany Skanörs Havsbad, to jeden z najpopularniejszych odcinków ponad 10-kilometrowej plaży po zachodniej stronie półwyspu Falsterbonäset. Dalej na północ, za domkami kąpielowymi, znajduje się plaża nudystów Skanörs Svanrevet.

Półwysep Falsterbro i Skanor

Malownicze domki kąpielowe na półwyspie

Półwysep Falsterbro i Skanor

Stronię od takich zdjęć, ale miejsce aż się prosiło!

Måkläppen

Måkläppen to najstarszy szwedzki rezerwat przyrody i ważny obszar lęgowy ptaków przybrzeżnych. Charakteryczne dla niego są duże złoża piasku, ich kształt i wielkość nieustannie się zmieniają pod wpływem prądów oceanicznych i wiatru. I tam, właśnie tam, można obserwować także foki! I bardzo żałuję, że nie było na to wystarczająco czasu tym razem. Podobno można podejść naprawdę blisko, by oglądać jak foki szare i pospolite łowią ryby, bawią się, relaksują i kąpią w zatoce. Następnym razem dotrę tam z lornetką pod pachą!

Półwysep Falsterbro i Skanor

Półwysep Falsterbo i Skanor

Półwysep Falsterbo i Skanör

na końcu półwyspu róże i Ola

Półwysep Falsterbro i Skanor

Półwysep Falsterbo i ścieżka między krzakami róż przed zachodem słońca, tu zaczyna się Måkläppen

Wpis powstał we współpracy z National Geographic Traveler Polska oraz Unity Line.

 

Tagi

Może polubisz i to:

5 komentarzy

 1. Raczejtrampki 15 lutego 2021

  Te kolorowe domki przypominały mi Procidę.
  Co prawda zupełnie inny klimat, ale skojarzenie jest 🙂

  Odpowiedz
 2. Marcin 16 lutego 2021

  Plaże bardzo przypominają mi plaże w Danii, z krzewami róż, wiesiołkami i innymi roślinami porastającymi wydmy. Z reguły w Skandynawii są doskonałe piaszczyste plaże, co dla wielu turystów może być prawdziwym odkryciem.
  Po Danii i Norwegii chyba najwyższy czas na Szwecję.

  Odpowiedz
 3. Maciek 18 lutego 2021

  Fantastyczne, magiczne miejsce!

  Odpowiedz
 4. Darek 17 czerwca 2021

  Ale miejscówa! Super wpis, dzięki!

  Odpowiedz
 5. Adam Turysta 28 grudnia 2021

  Wspaniałe zdjęcia, bardzo nastrojowe miejsce.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz!

Your email address will not be published. Required fields are marked *