Saturday, December 21st, 2024

Nowy grzyb w Polsce: Borowik amerykański wypiera rodzime gatunki

Borowik amerykański (Boletus projectellus), znany również jako borowik wrzosowy, po raz pierwszy pojawił się w Europie pod koniec lat 80. XX wieku, przybywając z Ameryki Północnej. W Polsce początkowo spotykano go jedynie na wybrzeżu, jednak z czasem zaczął się rozprzestrzeniać w głąb kraju. Obecnie występuje nie tylko w rejonie od Suwałk po Łebę, ale także coraz częściej pojawia się w centralnej i południowej części Polski, między innymi w Górach Świętokrzyskich oraz na Śląsku.

Borowik amerykański najczęściej rośnie w pobliżu sosny zwyczajnej oraz kosodrzewiny, preferując piaszczyste tereny oraz wrzosowiska. Jego obecność w polskich lasach, mimo że jest uważany za smaczny i zdrowy, budzi pewne zaniepokojenie wśród ekologów oraz leśników. Powodem tego jest fakt, że borowik amerykański zaczyna wypierać rodzimego borowika szlachetnego, znanego jako prawdziwek.

Cechy charakterystyczne borowika amerykańskiego

Kapelusz borowika amerykańskiego ma charakterystyczny jasno- lub ciemnobrązowy kolor, a jego brzegi zdobi wyraźna „falbanka”. Średnica kapelusza może dochodzić nawet do 20 centymetrów. Skórka tego grzyba jest sucha, gładka i matowa. Trzon borowika amerykańskiego jest stosunkowo długi – osiąga od 7 do 15 centymetrów wysokości. Jego barwa waha się od kremowej, przez beżową, aż po jasnobrązową, a powierzchnia jest wyraźnie żłobkowana i bruzdowana.

Smak i możliwości kulinarne

Borowik amerykański charakteryzuje się delikatnym, lekko kwaskowatym smakiem. Chociaż nie jest tak aromatyczny jak borowik szlachetny, to i tak zyskał uznanie wśród grzybiarzy. Doskonale nadaje się do przygotowania sosów oraz do suszenia, gdyż zawiera niewiele wody. Można go także smażyć, gotować oraz marynować. Warto zaznaczyć, że jest bardzo zdrowy – bogaty w białko oraz błonnik w postaci chityny. Trzeba jednak pamiętać, że jak wszystkie grzyby, borowik amerykański nie powinien być podawany dzieciom poniżej szóstego roku życia, osobom starszym oraz cierpiącym na różne schorzenia.

Borowik amerykański jest także źródłem wielu cennych witamin, w tym witamin A, B1, B2, C, D, PP oraz E. Ponadto zawiera liczne sole mineralne, co czyni go wartościowym dodatkiem do diety. Jego niskokaloryczność to kolejna zaleta dla osób dbających o zdrowie i sylwetkę.

Uwaga podczas zbierania

Choć borowik amerykański jest jadalny i zdrowy, należy zachować ostrożność podczas jego zbierania. Jest bowiem łatwy do pomylenia z innymi grzybami z rodziny borowikowatych, z których niektóre są niejadalne lub wręcz trujące. Do takich grzybów należy goryczak, a także modroborowik ponury – ten ostatni jest co prawda jadalny, ale tylko po odpowiedniej obróbce termicznej. Szczególną ostrożność należy zachować, by nie pomylić borowika amerykańskiego z borowikiem szatańskim, który jest silnie trujący.

Borowik amerykański, mimo że przybył do nas z daleka, staje się coraz bardziej popularny w polskich lasach i kuchniach. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej identyfikacji oraz ostrożności przy jego zbieraniu, by uniknąć nieprzyjemnych skutków pomyłek