Saturday, April 27th, 2024

Karol Szymanowski Quartet gra utwór swojego polskiego patrona w Vancouver Playhouse, 12 marca

MAJĄC SIEDZIBĘ w Warszawie, Polska, Kwartet Karola Szymanowskiego słusznie czerpie z dorobku swojego patrona, jednego z największych polskich umysłów muzycznych w historii.

Urodzony w 1882 roku Szymanowski przez całe życie, aż do swojej śmierci w 1937 roku, eksperymentował z różnorodnością stylów muzycznych. Okres izolacji podczas I wojny światowej zaowocował różnorodnością w jego muzyce inspirowaną dramatem greckim; w kolejnej dekadzie postanowił podążyć śladami Chopina, próbując stworzyć narodowy polski dźwięk czerpiący z muzyki ludowej kraju; a krótko przed śmiercią miał krótki epizod jako dyrektor już nieistniejącego Konserwatorium Warszawskiego, gdzie kiedyś był studentem (a Chopin studiował tam około 70 lat wcześniej).

Kwartet Karola Szymanowskiego, który został pochwalony przez Paula Cuttsa z The Strad za „znakomitą kontrolę techniczną, wrodzoną muzykalność i nadzwyczajne poczucie zespołu”, honoruje wpływ swojego patrona na Polskę, nieustannie grając i czerpiąc inspirację z jego katalogu.

Publiczność w Vancouver może pamiętać zespół, który występuje już prawie od 30 lat, z jego ostatniego koncertu w ramach Friends of Chamber Music w 2018 roku – muzycy zagrali sześć kwintetów smyczkowych Mozarta wraz z altowiolistą Kwartetu Takácsa, Richardem O’Neillem.

Tym razem w Vancouver Playhouse słuchacze usłyszą zarówno wczesną, jak i późną muzykę romantyczną: Kwartet smyczkowy nr 1 Haydna w B-dur, Opus 1, Hob III:1, „La Chasse”; Kwartet smyczkowy nr 3 Brittena, Opus 94; Kwartet smyczkowy nr 2 Mendelssohna w a-moll, Opus 13; oraz Nokturn i Tarantella na kwartet smyczkowy Szymanowskiego, Opus 28 (zaaranżowane przez Myrosława Skoryka). Ostatni kontrastuje unoszącą elegancję z impresjonistycznymi tonami.

Więcej informacji o biletach, które są oferowane w zniżkowej cenie 15 dolarów za sztukę dla studentów na pełnym etacie, można uzyskać poprzez Friends of Chamber Music.