Sunday, July 14th, 2024

Intel jest gotowy produkować chipy Arm, które mogą zagrozić jego dominacji w segmencie x86

„Jeśli Arm się rozwija, chcę być jego fabryką”. Tak mówi CEO Intela, Pat Gelsinger, gdy zapytano go podczas sesji pytań i odpowiedzi po głównym wystąpieniu na pokazie Computex, czy chipy Arm przejmują rynek i zjadają udziały Intela w segmencie chipów x86 dla komputerów PC.

W rzeczywistości Gelsinger udzielił dwóch odpowiedzi. Po pierwsze, argumentował, że linia produktów Intela opartych na architekturze x86 jest niezwykle silna.

„To nie jest pierwsze ogłoszenie Windows na Arm, prawda? A udział rynkowy x86 pozostaje bardzo wysoki, musisz mieć powód, aby zmienić. Jeśli wierzysz w to, co pokazałem na scenie dzisiaj – dosłownie najlepszy CPU, najlepsza grafika, najlepszy NPU i bardzo przekonująca żywotność baterii – dlaczego miałbyś zmieniać?” – powiedział Gelsinger.

Ale również zastrzegł swoje i Intela zakłady. „To powiedziawszy, jeśli Arm się rozwija, chcę być jego fabryką” – wyjaśnił. „Nie mówimy tego lekko. Naprawdę to mamy na myśli. Partnerstwo, które Intel zawarł z Arm, jest znacznie bardziej potężne i korzystne dla obu firm, niż mogłem sobie wyobrazić, gdy objąłem tę posadę. Widzimy dużo dynamiki dla Arm jako partnera produkcyjnego dla Intela”.

Co z tego wszystkiego wynika? Na początek, istnieje przekonujący powód, aby przejść na Arm, a jest nim żywotność baterii. Jak informowaliśmy wczoraj, Dell twierdzi, że przejście na chip Qualcomm Snapdragon X Elite zasilany przez Arm zwiększa żywotność baterii jego laptopa XPS 13 z chipem Intel Meteor Lake z 18 godzin do 27 godzin. To jest definicja przekonującego argumentu.

Oczywiście Intel twierdzi, że jego nadchodzący mobilny CPU Lunar Lake poprawia żywotność baterii. Ale jeszcze nie jest dostępny i w najlepszym razie pojawi się kilka miesięcy po X Elite, który będzie można kupić w laptopach za kilka tygodni.

Ponadto warto zauważyć, że Gelsinger twierdzi, iż Intel ma najlepszy CPU, GPU i NPU, mówiąc o Lunar Lake i jego następcy Panther Lake, ale nie chciał twierdzić, że ma najlepszą żywotność baterii. Aby Lunar Lake dorównał temu, co Dell twierdzi na temat chipu X Elite zasilanego przez Arm pod względem żywotności baterii, oznaczałoby to prawdopodobnie największy skok w żywotności baterii z jednej generacji procesora Intel do laptopów na kolejną.

Możliwe, że Lunar Lake może dorównać lub przewyższyć X Elite pod względem żywotności baterii, ale jest to raczej mało prawdopodobne. Jednocześnie, warto zauważyć, że dwa aktywne płytki Lunar Lake są produkowane przez TSMC. Więc jednocześnie, gdy Intel stara się być fabryką dla potencjalnie nadchodzącej generacji chipów Arm dla PC, zleca produkcję chipu, który ma rywalizować z tymi chipami Arm, zewnętrznej fabryce.

Hojnym spojrzeniem na to wszystko jest to, że Intel wciąż jest w fazie przejściowej. Gelsinger wrócił do Intela jako CEO w 2021 roku. Ale zawsze miało to zająć dużo czasu, aby odwrócić firmę, biorąc pod uwagę, jak bardzo straciła swoją drogę i jak daleko spadła za TSMC pod względem technologii produkcji chipów.

Realistycznie rzecz biorąc, najwcześniej, kiedy mogliśmy zobaczyć prawdziwy wpływ działań Gelsingera, było pięć lub więcej lat od początku jego nowej kadencji. I według własnych słów Gelsingera z porannego wystąpienia, to właśnie procesor Panther Lake jest tym, który najbardziej go ekscytuje.

Gelsinger pokazał wafelek Panther Lake wykorzystujący następną-następną generację procesu 18A firmy Intel, obiecując, że chip zostanie uruchomiony w nadchodzących tygodniach. Intel ma zaplanowane wprowadzenie Panther Lake do swoich roadmapów na 2025 rok. Ale najprawdopodobniej nie będzie on szeroko dostępny w laptopach do początku 2026 roku, czyli około pięć lat po objęciu przez Gelsingera stanowiska.

Na początku tego roku Intel ogłosił partnerstwo z Arm, aby zapewnić, że przyszłe wewnętrzne projekty rdzeni CPU Arm będą kompatybilne z procesem 18A Intela, otwierając drogę dla klientów Arm do wyboru Intela jako producenta. Na razie jest tylko jeden główny chip Arm dla PC i jest to Qualcomm Snapdragon X Elite produkowany przez TSMC.

Czy pewnego dnia zobaczymy PC z napisem „Intel inside”, ale z IP Arm zamiast Intel x86? Patrząc na to, jak sprawy się toczą, nie można tego wykluczyć.