Sunday, July 14th, 2024

Bezeq wprowadza ultraszybki internet: testujemy prędkość 5 gigabitów na sekundę

Izraelska firma telekomunikacyjna Bezeq niedawno wprowadziła nowy plan, oferując prędkości niespotykane dotąd – 5 gigabitów na sekundę. Postanowiliśmy podłączyć się i przetestować, kto naprawdę potrzebuje takiej szybkości.

Instalacja

Proces podłączenia w domu był prosty i sprawny. Technik Bezeq przybył z nowym modemem (Be Multi Fiber), który obsługuje WiFi 7 (zaraz wyjaśnimy, co to jest), i zainstalował go w krótkim czasie. Cała operacja zajęła około godziny, bez żadnych dramatów.

A co z tymi, którzy nie mają w domu istniejących połączeń światłowodowych? W takich przypadkach, co zdarza się głównie w starszych budynkach lub prywatnych mieszkaniach, instalacja będzie wymagała również położenia infrastruktury światłowodowej – proces bardziej skomplikowany, który może wpłynąć na koszty i czas instalacji.

Jest WiFi 7

Wsparcie dla WiFi 7 to jedna z imponujących funkcji nowego modemu (Be Multi Fiber). Dla tych, którzy nie rozumieją: technologia ta umożliwia wyjątkowo wysokie prędkości na obsługiwanych urządzeniach, bardziej stabilne połączenie i zmniejszoną latencję, co sprawia, że przeglądanie jest szybsze. W rzeczywistości, inną znaczącą zaletą Be Multi Fiber jest jego zdolność do stabilnego podłączenia do 300 urządzeń jednocześnie, co czyni go idealnym dla domów pełnych inteligentnych urządzeń.

Jak dramatyczna jest to różnica w porównaniu z poprzednią generacją? Prędkość przesyłania danych – 4,8 razy szybsza niż WiFi 6 i 15 razy szybsza niż WiFi 5. Jednak nawet jeśli Twoje urządzenie nie obsługuje nowego standardu (jak seria iPhone 15), nie martw się, nadal będziesz miał bardzo szybki internet, choć nie na pełnym potencjale.

Szczytowa prędkość

Tutaj przypominają mi się czasy około 2006 roku, gdy połączenie z internetem odbywało się za pomocą dial-up, a dostawcy chwalili się prędkościami 8 i 10 megabitów. Pobieranie filmu czy serialu było całym projektem, który zaczynał się w czwartek, z nadzieją, że obejrzymy go do sobotniego wieczoru, pod warunkiem, że nikt nie przeciąży połączenia innym pobieraniem w tle. Krótko mówiąc, koszmar.

A dziś? Dzięki WiFi 7, obsługiwane urządzenia, takie jak Galaxy S24 czy Asus ROG Phone 8, osiągają imponujące prędkości pobierania do 2,5 gigabitów na sekundę i prędkość wysyłania około 500 megabitów. Ale to nie wszystko – bezpośrednie podłączenie naszych komputerów i urządzeń za pomocą kabla sieciowego podniosło nas do ultra poziomów, z maksymalną prędkością pobierania 5 gigabitów na sekundę i prędkością wysyłania około 500 megabitów.

Kto potrzebuje ultraszybkiego internetu?

Zacznijmy od sedna: nie odczułem znaczącej różnicy między szybkim internetem zainstalowanym w moim domu, o prędkości 1 gigabita, a połączeniem o prędkości 5 gigabitów. A gdzie jest różnica? W inteligentnym domu. Mam tam 20 elektronicznych przyjaciół, którzy stale się komunikują – światła, kamery, telewizor, bojler, rolety, robot odkurzający… w zasadzie, święto. Przy 1 gigabicie, czasem sieć była trochę zatłoczona, wszystko było wolniejsze, czasem nawet się rozłączało. A przy 5 gigabitach? Zero rozłączeń, brak spowolnień, brak frustracji. Muzyka płynie, filmy lecą, a robot odkurzający pracuje bez zdenerwowania (no, prawie).

W rzeczywistości, uruchomienie przez Bezeq następuje w krytycznym momencie, gdy potrzeby konsumentów szybko się zmieniają, a zapotrzebowanie na wyższe prędkości rośnie. Wprowadzenie coraz większej liczby inteligentnych urządzeń w domu, serwisów streamingowych nadających treści w 4K (wkrótce otrzymamy także 8K) i rosnące zapotrzebowanie na płynne i szybkie wrażenia użytkownika, Bezeq oferuje odpowiednie i zaktualizowane rozwiązanie. Czy wszyscy naprawdę potrzebujemy takiej prędkości? To zależy.

Ale prawda musi być również powiedziana – nie każdy potrzebuje 5 gigabitów prędkości internetu w domu. Przeglądanie, streaming i praca zdalna są dobrze zarządzane przy mniejszych prędkościach. W istocie, Bezeq planuje z wyprzedzeniem, na przyszłość sztucznej inteligencji, inteligentnych domów i Internetu Rzeczy, dni, gdy wiele urządzeń będzie podłączonych i będzie wymagało danych w czasie rzeczywistym. A żeby to wszystko działało poprawnie, potrzebujemy silnej i stabilnej sieci domowej.